Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.11.2016, 00:00

Brexit, Trump, gangstri a prostitútky

Brexit, Trump, gangstri a prostitútky
Zdroj: Pavol Funtál

Po brexite sa mohlo zdať, že ide len o epizódu, aj keď významnú, teraz je však evidentné, že žijeme na začiatku novej epochy a že zmena je paradigmatická. Spoločné črty brexitu a Trumpovho triumfu sú totiž neprehliadnuteľné a k paradigmatickej zmene sa zatrúbilo v krajinách, ktoré boli doteraz kolískou a hlavnými piliermi liberálnej demokracie a otvorenej spoločnosti.

Zásadným problémom odmietnutia liberálnej demokracie a otvorenej spoločnosti je fakt, že všetky ostatné alternatívy sú rádovo horšie – to nie je teória, príkladov z minulosti aj súčasnosti je neúrekom. Nádejou však je, že nie všetky nedostatky teraz odmietaného systému sú takpovediac systémovými slabinami. Mnohé vyplývajú z evidentných chýb mainstreamových politických elít, ktoré sa dajú napraviť. Čo mám na mysli? To, že s populizmom sa nedá bojovať ani iným populizmom, ale ani alibizmom a zatváraním očí pred problémami. Napríklad, dôsledná ochrana hraníc musí byť základnou povinnosťou štátu (pričom múry nie sú riešením, skôr dôkazom zlyhania). Alebo to, že imigranti musia akceptovať pravidlá a hodnoty krajiny, do ktorej sa chcú prisťahovať.

Neriešenie problémov, zatváranie očí pred nimi a všadeprítomná politická korektnosť, ktorá ich nedovoľuje ani len otvorene pomenovať, nie to ešte riešiť, viedli napokon k tomu, že všetkých nespokojných a nahnevaných oslovil, presvedčil a zjednotil totálne nekorektný politik, ktorého pred krátkym časom ešte takmer nikto nebral vážne.

Špeciálne ostražité by mali byť krajiny ako je Slovensko. Brexit a Trump totiž znamenajú pre nás väčšie ohrozenie ako pre väčšinu iných krajín. Prečo? Brexit ohrozuje EÚ a Trump zase NATO. EÚ a NATO sú dnes najdôležitejšími garantmi a predpokladmi našej prosperity, bezpečnosti a nezávislosti. Sme malá, od exportu, a teda na slobodnom obchode závislá krajina. Brexit, ale ešte vo väčšej miere realizácia Trumpových zámerov a sľubov, môžu viesť k protekcionizmu, obchodným vojnám, uzatváraniu sa a obmedzovaniu obchodu. Ak sa to stane, tak budeme patriť medzi najväčšie obete.

Oslabenie NATO by pre nás znamenalo hrozbu zo strany čoraz agresívnejšieho Ruska. Navyše na rozdiel od Poľska a Estónska dávame Trumpovi do rúk argumenty proti sebe tým, že neplníme vlastný záväzok v oblasti výdavkov na armádu. Stanley Kubrick povedal, že „veľké národy sa vždy správajú ako gangstri a malé národy ako prostitútky“. Vďaka EÚ a NATO to v posledných desaťročiach neplatilo, hrozí však, že sa k tomuto modelu môžeme čoskoro vrátiť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.