19.12.2016, 00:00

Peter Tkačenko: Danko dupe, Fico čaká

fico danko nenávisť
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Nedá si pokoj a nedá si pokoj. Človek by si myslel, že keď vyšlo najavo, ako Andrej Danko v Hainburgu s Richardom Sulíkom dohodoval predčasné voľby, dá si predseda parlamentu na chvíľu komunikačnú prestávku.

Lenže nie, on sa v priamom prenose, tentoraz na TA3, pustí do Mareka Maďariča a Erika Tomáša s výčitkami, že robia všetko pre zhoršenie vzťahov SNS a Smeru. Čo myslíte, čo asi tak robí Danko, keď útočí na podpredsedu a dvorného ideológa Smeru, ktorý je v politike asi najbližší človek Roberta Fica? Inými slovami, koaličná vojna, ktorú sme na tomto mieste sľubovali pred mesiacom, je už asi tu.

Danko zjavne chce byť premiér, čo z povahy veci znamená, že si želá detronizovať Fica, a tak sa snaží voči Smeru čoraz viac vymedziť. Mýli sa ten, kto si myslí, že Dankovo počínanie je výsledkom nejakého rafinovaného kalkulu, ktorý vznikol intenzívnou myšlienkovou činnosťou na jeho pleciach.

Napokon, sám vraví, že sa „neobaľuje fundovanými analýzami“ a zaujíma ho najmä prax. Veru, predseda SNS koná skôr na základe politického inštinktu – a treba povedať, že v tomto smere je mimoriadne disponovaný a jeho impulzívna stratégia prináša výsledky.

Najväčšia prednosť je však zároveň Dankovou najväčšou slabosťou a Smer si už s viacerými voľnoštýlovými politikmi poradil – Vladimír Mečiar a Ján Slota dosvedčia. Kým však v minulosti Fico rástol a likvidoval politikov v úpadku, tentoraz sa garde otočilo a prvýkrát je nútený hrať z defenzívy a vyčkávať na chyby.

Pri pohľade na rozohneného Danka, ktorý v presvedčení o vlastnej sile dupoce ako slon a reve ako lev, je prakticky isté, že prídu. Netreba pochybovať, že si ich Fico s Maďaričom vychutnajú.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.