28.12.2016, 00:00

Jozef Mihál: Niekoľko rád do roka 2017

Jozef Mihál na sneme SaS
Zdroj: HN/Peter Mayer

Po tom, čo minister financií Peter Kažimír prekvapujúco zvýšil paušálne výdavky pre samostatne zárobkovo činné osoby na šesťdesiat percent príjmu a súčasne maximálne dvadsaťtisíc eur ročne, bude hitom roka 2017 zakladanie nových živností. Respektíve prechod zo zamestnaneckých pozícií do slobodných povolaní. Najmä pri nadštandardne honorovaných pozíciách doterajších zamestnancov. Napríklad zamestnanec s mesačnou hrubou mzdou tisícpäťsto eur na odvodoch zaplatí dvesto eur a jeho daň z príjmu je 187 eur, čistý príjem má 1 113 eur. Jeho zamestnávateľ pritom odvedie na odvodoch ďalších vyše päťsto eur.

Ak si však tento zamestnanec založí v roku 2017 živnosť a dohodne sa s bývalým zamestnávateľom na mesačnej odmene dvetisíc eur (jeho predošlá hrubá mzda plus odvody zamestnávateľa), tak pri uplatnení paušálnych výdavkov zaplatí mesačne do zdravotnej poisťovne približne 75 eur a jeho daň bude v prepočte na mesiac 78 eur. Čistý príjem sa mu zvýši na 1 847 eur, čo bude o 734 eur viac ako v pracovnom pomere. Alebo inak – jeho daňovo-odvodové zaťaženie bude v porovnaní s pozíciou zamestnanca temer šestinové. Môžeme filozofovať, či je to tak správne – ale bude to tak.

Na sociálne odvody som nezabudol – pri založení živnosti na začiatku roka 2017 ich živnostník bude platiť až od júla 2018. Ak využije možnosť odkladu podania daňového priznania za rok 2017, odvody do Sociálnej poisťovne začne platiť až od prvého októbra 2018.

Ďalšia rada. Ak už podnikáte a platíte odvody do Sociálnej poisťovne, zvážte pozastavenie živnosti. Počas pozastavenia živnosti sa odvody do Sociálnej poisťovne neplatia. Pritom v roku 2017 je strop pre paušálne výdavky dvadsaťtisíc eur bez ohľadu na to, či ste mali živnosť celý rok otvorenú alebo povedzme jedenásť mesiacov pozastavenú. To je ďalšia príjemná novinka, pretože ešte v roku 2016 bol strop pre paušálne výdavky pri pozastavení živnosti krátený. 
Pri príjmoch na základe autorských licenčných zmlúv je problém s odvodmi „vybavený“ jednoducho – z týchto príjmov sa žiadne odvody neplatia. Pritom aj tu si môžete uplatniť šesťdesiatpercentné paušálne výdavky, až do limitu dvadsaťtisíc eur ročne.

Dnes posledná rada. Z dividend za roky 2011 až 2016 sa naďalej platia zdravotné odvody s tým, že pre ne zostal maximálny základ – v roku 2017 vo výške 52 980 eur. Tento pomerne vysoký strop si znížite, ak budete v roku 2017 poistený v zahraničí. A to alikvotne podľa doby poistenia v cudzine.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.