Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.01.2017, 00:00

PF 2017: Vitajte v zaujímavých časoch

PF 2017: Vitajte v zaujímavých časoch
Zdroj: Pavol Funtál

Číňania, vraj, ak prajú niekomu niečo zlé, tak mu želajú, aby žil v zaujímavých časoch. Nuž, zaujímavé časy nepochybne žijeme. Alebo nie?


Obraz prvý. Ľudstvo prekvitá, nikdy v histórii na tom nebolo tak dobre ako v súčasnosti. Éra globalizácie priniesla za posledných 30 rokov bezprecedentné zníženie chudoby, zvýšenie stredného veku dožitia, vzdelania, kvality života. Podiel ľudí na svete v extrémnej chudobe klesol z 38 percent na 10 percent (napriek enormnému rastu svetovej populácie), negramotnosť klesla zo 45 percent na 15 percent, počet obetí vrážd, násilia a vojnových konfliktov tiež výrazne klesol. Podiel svetovej populácie žijúcej v demokracii vzrástol z tretiny na vyše polovicu. Mimochodom, aj pre Slovensko platí, že posledných 30 rokov je najúspešnejším obdobím v histórii krajiny vo všetkých ohľadoch.

Obraz druhý. Svet sa rúti do záhuby. Namiesto harmonického konca civilizácie a všeobecného presadenia sa liberálnej demokracie (Fukuyama) tu máme zrážku civilizácií (Huntington). Arabská jar priniesla namiesto stability a rozvoja rozvrat a spustila sťahovanie národov, ktoré odhalilo nepripravenosť, ale aj nepružnosť EÚ. Ľudia v USA sú zase viac a viac traumatizovaní narastajúcou príjmovou nerovnosťou, ale aj spôsobom, akým bola vyriešená globálna finančná a ekonomická kríza. Účet zaplatili bežní ľudia a bankári, ktorí problém spôsobili, sú ešte bohatší ako predtým. Na oboch stranách Atlantiku klesá dôvera ľudí v štandardné strany a politikov a narastá podpora extrémistov a populistov. Liberálna demokracia sa nielenže neuchytila v arabských krajinách, ale je ohrozená aj tam, kde už bola etablovaná (Maďarsko, Poľsko), alebo k nej vývoj sľubne smeroval (Turecko). K tomu všetkému putinovské Rusko, ktoré nielen zneužíva, ale aktívne podporuje všetky protisystémové nálady ohrozujúce v západných krajinách liberálnu demokraciu a otvorenú spoločnosť.

Ktorý z tých obrazov je pravdivý a ktorý falošný? Problém je práve v tom, že pravdivé sú oba. Každý z nich zachytáva len časť komplexnej a často protirečivej reality.

Rok 2017, na začiatku ktorého stojíme, bude rozhodujúci práve z toho hľadiska, ako zvládneme hrozby načrtnuté v druhom obrázku. Ako ich zvládneme tak, aby sme zastavili populistov a neohrozili slobodu, otvorenú spoločnosť a liberálnu demokraciu. Lebo práve tieto hodnoty a na nich postavený systém nám priniesli výsledky namaľované v prvom obrázku. Nebude to ľahké, ale ešte stále sa to dá. Tak nám želám, aby sme to zvládli. Želám všetkým nezaujímavé časy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.