10.01.2017, 00:00

Karol Lovaš: O kardináloch škodiacich Cirkvi

Karol Lovaš: O kardináloch škodiacich Cirkvi
Zdroj: TASR/AP

Nestáva sa často, aby sa k dianiu v Katolíckej cirkvi vyjadril niekto tak otvorene kriticky ako to naposledy urobil šéf Kongregácie pre náuku viery, kardinál Gerhard Müller.

Ten sa jednoznačne postavil na stranu pápeža Františka v spore so štvoricou nespokojných kardinálov na čele s Američanom Leom Burkem prezývaným kardinál - “dlhý závoj,” ktorí pred časom verejne kritizovali rímskeho biskupa za jeho apoštolskú exhortáciu Amoris Laetitia.

Nemecký kardinál Müller pre taliansku televíziu Tgcom24 doslova povedal, že “štyria kardináli poškodzujú Cirkev”.

Predmetný dokument je podľa neho plne v súlade s účením Cirkvi. Odmietol, aby kardináli verejne kritizovali pápeža a dávali mu akékoľvek ultimáta. “Každý má právo napísať pápežovi, o to viac kardináli rímskej Cirkvi, nikto by ho však nemal vydierať, lebo to poškodzuje Cirkev,” vyslovil sa v rozhovore Gerhard Müller.

Samotnú Amoris Laetitia označil pritom za doktrinálne čistý text v ktorom sa dá jasne čítať celé Ježišovo učenie o manželstve vrátane dvetisícročného učenia katolíckej náuky. Pápežova žiadosť riešiť situáciu ľudí žijúcich v nelegitímnych zväzkoch a pomôcť im integrovať sa v Cirkvi je celkom legitímna, zdôraznil jeden z najvyšších predstaviteľov Vatikánu. “Je totiž povinnosťou Cirkvi pomáhať tým, ktorí pomoc potrebujú,” dodal prelát.

V minulosti to bol práve kardinál Burke, kto zohral negatívnu úlohu v kauze odvolania arcibiskupa Roberta Bezáka. Bezákovi kritici vtedy operovali hlavne tým, že sú “poslušní” voči pápežovi a on naopak nie je. Ukazuje sa, že tým najneposlušnejším voči pápežovi sa napokon stal jeden z Bezákových katov. Povedané slovníkom mladého človeka: “Pán kardinál, karma je zdarma!”

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.