12.01.2017, 00:00

USA mieria do nezmapovaných vôd

Project Syndicate

Každý rok v januári sa snažím zostaviť prognózu pre nadchádzajúci rok. Ekonomické predpovede sú neslávne známe svojou zložitosťou a napriek pravde ukrytej v žiadosti Harryho Trumana o jednorukého ekonóma (ktorý by argumentačne nemohol ukazovať na jednu i na druhú stranu) je však história mojich prognóz vierohodná.

V posledných rokoch som správne predvídal, že bez silnejšej fiškálnej stimulácie (ktorá nebola na dohľad v Európe ani Spojených štátoch) bude zotavenie z veľkej recesie roku 2008 pomalé. Pri tvorbe prognóz som sa spoliehal skôr na analýzu fundamentálnych ekonomických síl, než na spletité ekonometrické modely.

Dôsledky nerovnosti
Na začiatku roka 2016 sa napríklad zdalo jasné, že len ťažko dôjde k dramatickej zmene nedostatkov globálneho agregátneho dopytu, ktoré sú zjavné už niekoľko rokov. Domnieval som sa preto, že tí, ktorí predpovedali silnejšie zotavenie, mali na očiach ružové okuliare. Ekonomické dianie sa odvíjalo v zásade tak, ako som očakával.

To však neplatí pre politické dianie roku 2016. Roky som písal, že ak nebudeme riešiť narastajúcu nerovnosť – predovšetkým v Spojených štátoch, ale aj v mnohých ďalších krajinách po celom svete – bude to mať politické dôsledky. Nerovnosť sa však naďalej zhoršovala. Ohromujúce údaje pritom preukázali, že v USA klesá priemerná očakávaná dĺžka života. Tieto výsledky predznamenala vlaňajšia štúdia Anne Caseovej a Angusa Deatona, ktorá ukázala, že stredná dĺžka života klesá naprieč rozsiahlymi segmentmi populácie – vrátane takzvaných rozhnevaných mužov v upadajúcich amerických priemyselných centrách.

Vzhľadom na to, že príjmy dolných 90 percent už takmer tretinu storočia stagnujú (a značnú časť tohto obdobia), údaje o zdravotnom stave len potvrdili, že v rozsiahlych oblastiach krajiny sa vývoj neuberá správnym smerom. A hoci je Amerika možno ext

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.