Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2017, 00:00

Ivan Mikloš: Trump, Orbán, Sulík a iné trampoty

Ivan Mikloš: Trump, Orbán, Sulík a iné trampoty
Zdroj: Reuters

Maďarský premiér Viktor Orbán už veľa rokov búra piliere liberálnej demokracie vo svojej krajine a pred pár rokmi sa k tomu aj otvorene prihlásil. Minulý týždeň to zopakoval znova a dodal, že brexit a Trump sú potvrdením správnosti a úspešnosti tejto vízie a stratégie.

O aktuálnej úspešnosti „neliberálnej“ vízie sa nedá pochybovať a dôkazom sú nielen brexit a Trump. Popularita nesystémových, extrémistických a populistických strán (väčšinou si hovoria vlastenecké) narastá v celom vyspelom svete. V Poľsku už k zmene kurzu krajiny týmto smerom došlo, v Česku a na Slovensku to zatiaľ vidíme „len“ v zmene nastavenia politických elít. Fico objavil Cigánov a spolu s Babišom vulgárne nadáva novinárom, Sulík zistil, že už nie je liberálom (aj keď vlastne ani nikdy nevedel, čo to je) a okrem islamských imigrantov mu už prekážajú akíkoľvek, dokonca aj Slovania a kresťania.

O aktuálnej úspešnosti neliberálnej alternatívy teda niet pochýb. Rovnako však nemožno pochybovať o nesprávnosti, škodlivosti a nebezpečnosti tejto alternatívy. Ak sa naozaj presadí a zničí doterajšiu architektúru vybudovanú na princípoch otvorenosti a liberálnej demokracie, tak na to doplatí celý svet, špeciálne Európa a najmä malé, otvorené ekonomiky ako je slovenská, česká alebo maďarská. Nehovoriac o geopolitických dôsledkoch, ktoré môžu byť ešte fatálnejšie ako ekonomické.

Hlavným problémom a nebezpečenstvom je nový americký prezident. Niektoré jeho návrhy (zníženie priamych daní a deregulácia) môžu byť aj prospešné, tie sa však týkajú výlučne americkej ekonomiky. Avšak všetky návrhy, ktoré majú dosah na svetovú bezpečnostnú, obchodnú, ekonomickú a ekologickú architektúru, sú zlé a nebezpečné. Je zjavné, že to neboli len predvolebné sľuby, ale že všetko, čo hovoril, myslel a myslí vážne a urobí všetko, aby to aj presadil. Minulý týždeň povedal niečo zásadné, čo ostalo málo povšimnuté. Vyhlásil, že hlavnou chybou doterajšej americkej politiky bola jej predvídateľnosť a že odteraz bude americká politika nepredvídateľná. Zrazu začali dávať zmysel protirečenia a nejasnosti napríklad vo vzťahu k Rusku (priateľské gestá k Putinovi a zároveň výrok novej americkej veľvyslankyne v OSN ohľadne ruských sankcií).

Situácia je vážna. Doterajšia predvídateľnosť americkej politiky bola totiž založená na hodnotovom základe, teda na ochrane slobody. Ekonomickej, politickej, ochrane ľudských práv a dodržiavaní medzinárodných záväzkov. Tomu je koniec a doma máme Fica a ako alternatívu Sulíka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.