Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.02.2017, 00:00

Richard Sulík: Euro krachne v roku 2025

Richard Sulík: Euro krachne v roku 2025
Zdroj: Marek Kmeť

Niekde som čítal, že ak centrálna banka vykúpi verejný dlh vo výške viac ako jednej tretiny HDP, tak do piatich rokov mena tejto krajiny zanikne. Zanikne, lebo tým papierikom menom peniaze už nik nebude veriť. Aby sa toto nestalo aj s eurom, napísali jeho tvorcovia do Lisabonskej zmluvy článok 123, ktorý znie: „... je rovnako zakázané ako priame odkúpenie pohľadávok ústredných vlád alebo dlhov Európskou centrálnou bankou.“

Šéf ECB Mario Draghi a jeho družina, do ktorej patrí aj so všetkými prešľapmi súhlasiaci guvernér NBS Jozef Makúch, tento zákaz obchádzajú tak, že nenakupujú dlhopisy priamo od vlád, ale nepriamo od komerčných a investičných bánk. Samozrejme, že je úplne jedno, či si kúpim drogy priamo od výrobcu alebo pošlem dílera. Závislosť na droge menom vytlačené peniaze je rovnaká.

Odkedy bol tento program spustený, vykúpila ECB verejný dlh štátov eurozóny za 1 354 miliárd eur a medzičasom zvýšila hranicu mesačných nákupov na 80 miliárd eur. Ak teda má HDP eurozóny niečo vyše 10 000 miliárd eur, chýba do spomínanej tretiny ešte približne 2 000 miliárd eur, čo bude asi do konca roka 2019.

Je tu však jeden drobný problémik. Program kvantitatívneho uvoľňovania, na základe ktorého sa momentálne verejný dlh vykupuje, je stanovený tak, že pri výkupe musí byť zachovaný pomer ekonomík. Ak teda chcú Draghi a jeho družina vykúpiť za miliardu španielskeho dlhu, musia zároveň vykúpiť za dve miliardy nemeckého, lenže ten nie je. Nemci už dlhšiu dobu nové dlhy nerobia a logicky obchodovaný objem nemeckých dlhopisov klesá. A tak vymysleli kreatívci z ECB, že zrušia tento pomer dlhopisov (mimochodom, pred spustením tohto programu upokojovala ECB veriteľské krajiny práve týmto argumentom). Veriteľské krajiny si veľmi nepomôžu, lebo v ECB majú dlžníci väčšinu.

Sú to, samozrejme, strašidelné kroky, ktoré zákonite povedú k rozpadu našej spoločnej meny. Ak sa potvrdí vyššie spomenuté pravidlo, päť rokov od dosiahnutia vykúpeného verejného dlhu vo výške jednej tretiny HDP bude koncom roka 2024. Rok na to sa máme na čo tešiť. Pán Draghi si potom zaslúži gratulácie za úspešné zlikvidovanie našej spoločnej euromeny. A nezabudnúť na so všetkým súhlasiaceho Makúcha.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.