21.02.2017, 23:59

Prečo nemá Sulík pri krachu eura pravdu

Keď sa euro rozpadne, bude to kvôli tomu, že menej konkurencieschopné ekonomiky si zvolia niekoho, kto im povie, že bez eura im bude lepšie.

euro, peniaze
Zdroj: Dreamstime

Richard Sulík v pondelok zverejnil komentár Euro krachne v roku 2025, v rámci ktorého sa nejakou zvláštnou logikou dostal k tomu, že nákupy dlhopisov zo strany ECB budú viesť k strate dôvery v euro. Tento komentár si zaslúži reakciu.


Nemecko nad plánom
Začnime určitými technickými nezrovnalosťami, ktoré Sulík v texte spomína. Po prvé, tvrdí, že ECB bude nakupovať dlhopisy v objeme 80 miliárd eur. To nie je pravda, v decembri ECB rozhodla, že od apríla zníži objem nákupov dlhopisov na 60 miliárd eur, čiže ECB pri súčasnom tempe nákupov dosiahne tretinu HDP o niečo neskôr, ako sa uvádza v komentári.

Po druhé, Sulík tvrdí, že ECB zrušila pomer nákupov dlhopisov podľa kapitálového kľúča. Sledujem každé zasadnutie ECB a nepamätám sa, že by sa také niečo udialo. Je pravda, že ECB začali dochádzať nemecké dlhopisy, vyriešila to však tak, že zrušila dve obmedzenia pre nákupy – znížila minimálnu splatnosť dlhopisov, ktoré môže nakupovať, a to z dvoch rokov na jeden rok; a zrušila minimálny výnos, za ktorý môže dlhopisy nakupovať.

Keď sa pozrieme na januárové nákupy ECB v porovnaní s kapitálovým kľúčom, Nemecko má druhú najvyššiu pozitívnu odchýlku, to znamená, že ECB nakupuje viac nemeckých dlhopisov, ako by mala podľa kapitálového kľúča. A nie menej, ako tvrdí Sulík. Tieto odchýlky sú spôsobené tým, že menej zadlžené krajiny eurozóny (medzi nimi aj Slovensko) narazili na iné obmedzenie, ktoré má pri nákupoch ECB. Konkrétne, že ECB nemôže vlastniť viac ako tretinu obchodovateľných dlhopisov jednotlivých krajín. Aby to ECB kompenzovala, musí nakupovať viac dlhopisov zadlženejších krajín, medzi nimi aj Nemecka.


Ako vzniká strata dôvery?
Toľko k alternatívnym faktom v Sulíkovom komentári. Prejdime teraz k samotnému jadru, že po tom, čo centrálna banka vykúpi viac ako tretinu dlhu, sa stratí

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.