Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.03.2017, 00:00

Atómový súmrak Západu

Prísne bezpečnostné pravidlá sú finančným testom nukleárnych projektov.

Atómový súmrak Západu
Zdroj: Pavol Funtál

Úspešná tlaková skúška primárneho okruhu na treťom reaktore v elektrárni v Mochovciach z januára tohto roku nedokáže vyvážiť v očiach verejnosti a najmä vlády posúvanie dokončenia dvoch nových blokov. Premiér využije každú možnosť, aby zvalil vinu na privatizéra z ENEL-u, Mochovce však odzrkadľujú realitu jadrového biznisu na Západe. Japonský gigant Toshiba pred pár týždňami ohlásil stiahnutie budúcich veľkých investícií do jadrových projektov. Dôvodom sú ťažké straty dcérskej firmy Westinghouse. Jednému z kľúčových svetových výrobcov reaktorov hrozí bankrot kvôli predraženej výstavbe elektrární v USA.


Ďalší veľký hráč, francúzska Areva, je na tom podobne. Odkedy táto štátna firma v roku 2014 vykázala takmer päťmiliardovú stratu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.