07.03.2017, 00:00

Aktívny občan a dôveryhodný štát

Dnes píše

Robert Fico
Zdroj: Pavol Funtál

Rok vládnej koalície historického kompromisu jasne ukázal, že naďalej zostávame jedinou odbornou a programovou alternatívou pre Slovensko. Vládna koalícia na rozdiel od rozhádanej a rozpadávajúcej sa opozície dokazuje, že je schopná riešiť problémy ľudí. Ako to bolo naposledy aj pri cene energií. Ponúkli sme konkrétne riešenia, a nie mediálnu hystériu. V nasledujúcom období stoja pred nami ďalšie výzvy a za jednu z nich považujem boj s korupciou. Opozícia pri tejto téme premenila svoje tlačovky na súdne siene, kde vystupuje v úlohe polície, prokurátora aj sudcu. Dôsledky takéhoto nezodpovedného správania sú pre štát katastrofálne. Vytvára sa nedôvera ľudí voči policajnému zboru a prokuratúre a narastá podpora extrémistickým silám a neštandardným politikom. Toto nie je moja cesta a nikdy nebude.

Uvedomujem si, že nestačí prijímať len dobré zákony a opatrenia. Z hľadiska schválenej legislatívy patríme k vyspelým demokratickým krajinám. Vytvorili sme právny rámec, ktorý definuje hranice platieb v hotovosti, elektronické trhovisko, zákon o ochrane oznamovateľa korupcie, protischránkový zákon. Podpísal som dohodu s OECD, ich experti uskutočnia na Slovensku protikorupčný audit. Vytvorenie právneho systému nestačí. Našu efektívnosť musíme oprieť o spoluprácu s mimovládnym sektorom a so samotnými občanmi. Z tohto dôvodu som sa stretol s predstaviteľmi Transparency International Slovensko, Aliancie Fair-play a Nadácie Zastavme korupciu. Výsledkom stretnutia bolo, že spoločne predstavíme návrhy na zlepšenie zákona o oznamovateľoch protispoločenskej činnosti, na zvýšenie otvorenosti a transparentnosti a zlepšenie hodnotenia orgánov činných v trestnom konaní, a napokon aj návrhy na vylepšenie zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Nezastupiteľnú úlohu v efektívnom boji s korupciou má však občan. Každému jednému boli adresované moje slová, aby sa nebál a aktívne vstúpil do zápasu s korupciou. Aby v súčinnosti so zložkami štátu aktívne odhaľoval korupciu vo všetkých sférach spoločenského života.

Odhalenie kauzy úradníka v Pôdohospodárskej platobnej agentúre dáva nádej, že môžeme spoločne zmeniť veci k lepšiemu. Z tohto dôvodu som adresoval verejný list primátorom a starostom s cieľom vytvoriť tlak, aby úradníci mali strach zneužívať svoje postavenie na vlastné obohacovanie. Som presvedčený, že ideme po dobrej ceste, ktorá za pomoci občanov vytvorí zo Slovenska štát s jasnými pravidlami pre všetkých. Štát, ktorý má ich dôveru.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.