17.03.2017, 00:00

Digitálne platby sú bezpečnejšie

e-shop, internet
Zdroj: Dreamstime

Do siedmeho storočia pred naším letopočtom sme si vystačili s výmenným obchodom. Dnes by sme povedali barterom. Potom sa objavili v Ázii prvé mince. A prežili dodnes. Prvé bankovky zaviedli už niekedy v deviatom storočí Číňania. V Európe začalo s tlačou krytých bankoviek oficiálne Švédsko, a to v sedemnástom storočí. A nie je asi náhoda, že práve Švédska štátna banka Riksbank, ktorá s tlačou bankoviek ako prvá v Európe začala, chce ako prvá na svete začať vydávať digitálnu menu, takzvanú ekoronu.


Hotovosť patrí minulosti
Banka by o digitálnej mene rada rozhodla do dvoch rokov. Trend je pritom logický. Mince a bankovky sú postupne nahrádzané bezkontaktnými platobnými kartami, čipmi, aplikáciami a rôznymi druhmi elektronických transakcií. Spôsoby platenia, ktoré sa v podobe mincí vyvíjali tisíce a v podobe bankoviek stovky rokov, sa vďaka kartám a internetu zmenili počas posledných 50 rokov. A budú sa vyvíjať ďalej.
Internet dnes využíva 3,2 miliardy ľudí po celom svete, oproti jednému miliónu pre

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.