Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.04.2017, 00:00

Bude leto patriť Grécku?

Pomoc Trojky sa čoskoro skončí. Atény budú musieť zháňať zdroje na trhu.

Bude leto patriť Grécku?
Zdroj: Reuters

V rebríčku obľúbenosti dovolenkových destinácií posledné letá skutočne patria Grécku. Ale Helénom sa neraz podarilo na leto načasovať aj erupcie ekonomických a politických problémov. Toto leto nemusí byť výnimkou.

Minulý rok pritom vyzeral sľubne. Primárny rozpočtový prebytok (rozdiel medzi príjmami a výdavkami rozpočtu bez započítania nákladov na dlh) dosiahol 2 percentá namiesto plánovaných 0,5 percenta HDP. Aj keď šéf gréckej centrálnej banky varoval, že väčšina tohto úspechu pramení z nového súboru daní, ktorý môže mať negatívny dosah na ekonomiku, považovalo sa to za veľký úspech. Po ôsmich rokoch sa mala krajina prestať utápať v recesii a rok 2016 mal byť prvým rokom pokrízového rastu.

Ale nakoniec čísla posledného štvrťroku spustili studenú sprchu. Aj keď sa čakal kvartálny prepad, ten bol nakoniec oveľa silnejší a poslal celý rok do maličkej, 0,05-percentnej recesie. V Grécku sú veľmi citlivým lakmusovým papierikom vkladatelia

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.