19.04.2017, 00:00

Jozef Mihál: Od mája u nás „klesne“ nezamestnanosť

Jozef Mihál: Od mája u nás „klesne“ nezamestnanosť
Zdroj: HN/ Pavol Funtál

V evidencii nezamestnaných na úradoch práce je aktuálne vyše 260-tisíc ľudí. Z nich má šesťdesiattisíc dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti.

Po novom bude môcť mať evidovaný nezamestnaný dohodu najdlhšie na štyridsať (kalendárnych) dní v roku. Podľa ministra práce Richtera to stačí na udržanie pracovných návykov. Spočítajme si, že štyridsať dní, to je šesť týždňov. Za týždeň možno na dohodu o pracovnej činnosti podľa Zákonníka práce odpracovať najviac desať hodín. Za šesť týždňov je to šesťdesiat hodín. A to je sedem a pol pracovného dňa pri plnom úväzku. Sedem a pol odpracovaného dňa za rok má podľa Richtera postačovať na udržanie pracovných návykov... nehovoriac už o zárobku, ktorým takto evidovaný nezamestnaný rodinný rozpočet príliš nezlepší.

V zákone je na evidovaných nezamestnaných prichystaných niekoľko pascí. Prvá hneď o pár dní. Ak tí, čo majú dohodu uzatvorenú už pred prvým májom, najneskôr do deviateho mája nepredložia úradu práce kópiu dohody, z evidencie ich vyradia – a zaradia naspäť najskôr po šiestich mesiacoch. Podobne to bude, ak po prvom máji zabudne evidovaný nezamestnaný predložiť úradu práce novú dohodu najneskôr deň pred jej začatím. Vyradia ho z evidencie na šesť mesiacov.

Je zrejmé, aké bude správanie sa evidovaných nezamestnaných, ak sa im podarí nájsť si prácu na dohodu. Uprednostnia prácu a dobrovoľne sa nechajú vyradiť z evidencie. A keď neodídu z evidencie dobrovoľne, postará sa o to po štyridsiatich dňoch úrad práce. A Richter si bude spokojne šúchať ruky – nezamestnanosť na Slovensku „klesne“.

Po zbabranom jasličkovom zákone, po kauze Čistý deň, tu máme v krátkom čase ďalší problém z „dielne“ ministra Richtera. Sociálna politika v jeho podaní sa zúžila na rozdávanie karafiátov dôchodkyniam na mítingoch k MDŽ a „zvyšovanie“ vianočných dôchodkov o dvanásť eur. Tá skutočná sociálna politika a politika zamestnanosti, znamenajúca dobrú rodinnú politiku, starostlivosť o starších a zdravotne postihnutých, podporu zamestnávateľov pri tvorbe pracovných miest a zvyšovaní čistých miezd, podporu samoživiteľov – živnostníkov, príde najskôr s novou vládou. Aká bude, rozhodnete vy.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.