Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.05.2017, 00:00

Problém majú čínski oceliari, nie americkí

Subvencie a vysoké výrobné kapacity sú pascou pre čínskych producentov.

Problém majú čínski oceliari, nie americkí
Zdroj: Pavol Funtál

Predstavte si, že by vám od zajtra začal sused nosiť každý deň navarenú chutnú večeru. Len tak, zadarmo. Zrazu by ste mohli večer namiesto varenia čítať knihu, alebo sa hrať s deťmi a ešte by ste aj na potravinách ušetrili. Predstava ako z rozprávky. Ale len do chvíle, keď jej politici dajú svoj názov. Damping! Politici schopní spracúvať fakty väčšinou uznajú jeden zo stavebných kameňov ekonomického poznania, a síce, že slobodný obchod zvyšuje bohatstvo národov. Ako však potešiť domáce lobistické skupiny a zahrať na protekcionistickú strunu voličov? V repertoári ostáva obvinenie z dampingu – teda obvinenie zahraničného výrobcu z „neférového podliezania“ cien, ktoré má ničiť domácich výrobcov.


Nedávno to boli čínski výrobcovia solárnych panelov verzus EÚ, teraz sú to čínski oceliari verzus americký prezident Trump, ktorý na lacných Číňanoch postavil nemalú časť svojej kampane. Je tu však problém. Dampovanie je mimoriadne riskantná a drahá stratégia. Občas sa vyplatí – napríklad Ford sa dampovaním c

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.