Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.05.2017, 00:00

Kto do teba kameňom, ty do neho chlebom

Kto do teba kameňom, ty do neho chlebom

Vari niet človeka, ktorý by sa vo svojom živote nestretol s touto biblickou pravdou, dnes už často prevrátenou vo svojom pravom zmysle slova. Neprajné okolité prostredie, napätie a riziká, číhajú na politikov či podnikateľov a stali sa arénou neúprosného zápasu o existenciu. Gniavia aj tých, ktorí sa usilujú. Nedôvera a pochybnosti sa vkliňujú aj do najužších zväzkov. Rozkoly v rodinách, na pracovisku, na každom kroku.

Mnoho ľudí upadá stavu vyhorenia a letargie. Utiahnutie sa do úzadia, prijatie roly pozorovateľa či sebaobranné revolty iba zhoršujú daný stav. Je to aj vplyvom „systémového dedičstva minulosti“, a pretrvávajúceho myslenia po starom. Je však daromné brojiť proti zmenám, keďže jedinou istotou je istota zmeny! Syndrómy zmien sa prejavujú v zložitých strategických manévroch. Na každej úrovni, počnúc najbližším okolím až po nadnárodné giganty. Nespokojnosť a neustály atak na človeka sa vypomstia aj na psychickom zdraví, nech už ide o vedca, podnikateľa, kohokoľvek, najmä ak riadi zoskupenie ľudí. Mnoho sklamaní a nečestné konanie v každodennom živote zanechá v človeku hlboké stopy. Najmä o podnikateľoch sa utvorila nie najlepšia mienka.

Veľmi často aj veľké úsilie o prospech ľudí sa bagatelizuje a hádže všetkých podnikateľov „do jedného vreca“. Mnohí neveria, že morálka a poctivosť v podnikaní je možná aj v ťažkých časoch. Najnečakanejšie údery pod pás sa udejú najmä, ak ide o peniaze a tiež o dobré meno v podnikaní. Tie ničia priateľstvá, produkujú ohovárania a zasievajú zlobu a nenávisť. Novoty sa často považujú za rúhanie sa tomu, čo bolo dobre doteraz a tak triafajú do inovátora spŕškou kameňov. Dokonca aj keď chleba majú dostatok, vo svojom egocentrizme aj hladom umierajúcemu nedajú ani kôrku.

Morálka a sebectvo stoja proti sebe, a pochybnosti s ňou spojené vnášajú dokonca aj niektorí nobelisti, keď tvrdia, že: „je veľa príkladov firiem a bánk, ktoré sa snažia presadiť viac idealistickou podnikateľskou etikou, ale je ťažké riadiť idealistický podnik“. Tento názor vlastne pripúšťa, že je správne byť tak trochu čestný a tak trochu, keď treba, aj zaklamať. To je paradox doby, ale ak je človek pripravený zlo prekonávať dobrom, nájde správnu cestu života. Návrat k pokore a hľadaniu cesty k zmieru, hoci aj spojením svojich síl vo vede či podnikaní, prinesú ľuďom chlieb a možnosť naplnenia zmyslu života nielen vlastného, ale všade okolo nás. Nečakajme, že sa udejú zázraky, že zlepšenie príde od ľudí „z inej planéty“.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.