Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.06.2017, 00:00

Víťazi a porazení zavedenia systému základného príjmu

Sedliacky rozum nám vraví, že bez práce nebudú bohvieaké koláče.

Víťazi a porazení zavedenia systému základného príjmu
Zdroj: Pavol Funtál

Inteligentné sklady, autonómne autá, chirurgické roboty... Hoci realita zániku ľudských povolaní na úkor strojov je z pohľadu zamestnancov oveľa optimistickejšia než predpovede z posledných rokov, príchod nového modelu pracovných trhov nedáva spať mnohým.


A nie je to len o precíznych robotoch nahrádzajúcich nešikovné ruky ľudí. Existujúce sociálne systémy „štátov blahobytu“ boli po druhej svetovej vojne postavené na klasickom vzťahu zamestnávateľ – zamestnanec. Aj to sa mení. Nejeden pracujúci dnes doobeda jazdí cez Uber, poobede ide vymeniť obliečky do svojho Airbnb a večer pripravia tabuľku pre švédskeho klienta objednanú cez Upwork.


Debata sa tak začína točiť okolo zmeny fungovania princípov sociálneho systému. Najčastejšie navrhovaným opatrením je zavedenie nepodmieneného, garantovaného či základného príjmu. Vo Švajčiarsku o ňom prebehlo neúspešné referendum, vo Fínsku prebieha pokus s 2 000 ľuďmi, vrcholní politici sa ním zaoberajú vo Francúzsku, v Holandsku či Kanade.


Diskusii však dosiaľ ch

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.