19.06.2017, 00:00

Víťazi a porazení zavedenia systému základného príjmu

Sedliacky rozum nám vraví, že bez práce nebudú bohvieaké koláče.

Martin Vlachynský
Zdroj: Pavol Funtál

Inteligentné sklady, autonómne autá, chirurgické roboty... Hoci realita zániku ľudských povolaní na úkor strojov je z pohľadu zamestnancov oveľa optimistickejšia než predpovede z posledných rokov, príchod nového modelu pracovných trhov nedáva spať mnohým.


A nie je to len o precíznych robotoch nahrádzajúcich nešikovné ruky ľudí. Existujúce sociálne systémy „štátov blahobytu“ boli po druhej svetovej vojne postavené na klasickom vzťahu zamestnávateľ – zamestnanec. Aj to sa mení. Nejeden pracujúci dnes doobeda jazdí cez Uber, poobede ide vymeniť obliečky do svojho Airbnb a večer pripravia tabuľku pre švédskeho klienta objednanú cez Upwork.


Debata sa tak začína točiť okolo zmeny fungovania princípov sociálneho systému. Najčastejšie navrhovaným opatrením je zavedenie nepodmieneného, garantovaného či základného príjmu. Vo Švajčiarsku o ňom prebehlo neúspešné referendum, vo Fínsku prebieha pokus s 2 000 ľuďmi, vrcholní politici sa ním zaoberajú vo Francúzsku, v Holandsku či Kanade.


Diskusii však dosiaľ ch

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.