13.07.2017, 00:00

Harmónia G20 bez Trumpa

Project syndicate

Demonštranti umiestnili pred budovu Hamburskej filharmónie, v ktorej si lídri G20 vypočuli tóny Beethovenovej Ódy na radosť, podobizeň amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Zdroj: Reuters

O, Freunde, nicht diese Töne! (Ó, priatelia, nie tieto zvuky!), spieval barytón v strhujúcom prevedení Beethovenovej Deviatej symfónie, ktorá hrala pre lídrov G20 v Hamburgu minulý piatok večer. Úvodný verš k Óde na radosť, Beethovenovho volania po svetovom bratstve, bola perfektným posolstvom pre svetových lídrov sediacich v koncertnej sieni. Prezidentke G20, nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, sa podarilo nadviazať na Beethovenovo posolstvo.

Samozrejme, toto bol tiež prvý samit G20 za účasti Donalda Trumpa ako amerického prezidenta. Disharmonické tóny, ozývajúce sa v búrlivých pasážach Beethovenovej symfónie, sa ozývali výlučne zo Spojených štátov. Trump nemá pochopenie pre výzvy k bratskej láske. On radšej narába s etnickými a náboženskými rozdielmi, nevraživosťou k susedom (znova trvajúc na tom, že USA postavia múr na hranici s Mexikom a že Mexiko zaň zaplatí) a obrazmi západnej civilizácie smerujúcej ku kolapsu pod tlakom radikálneho islamu namiesto civilizácie na vrchole nepredstaviteľného bohatstva a technologickej zdatnosti.


Kým dirigent viedol orchester k dych vyrážajúcemu podaniu, skutočným maestrom toho večera bola Merkelová. Bola to skvelá pohnútka vziať lídrov G20 do úchvatnej novej hamburskej filharmónie, ktorá je triumfom architektonického umenia, aby sa inšpirovali azda najväčším hudobným dielom univerzálnej kultúry s posolstvom svetovej harmónie.
Samotný koncert ponúkal mnoho významových vrstiev. Nemecko Beethovena bolo znovuzrodené na popole Hitlerovho Nemecka. Dnes je Nemecko globálne uznávaná, mierumilovná, demokratická, prosperujúca, inovatívna a spolupracujúca krajina.


Beethovenov génius nepatrí iba rodnému Nemecku alebo Západu, ale celému ľudstvu. Jeho aranžovanie Schillerovej poetickej ódy odráža celosvetové ambície osvietenstva. Áno, osvietenstvo bolo európskym fenoménom. Ale v konečnom dôsledku si bolo vedomé celého sveta, ak

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.