Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.07.2017, 00:00

Most k západným štandardom

Most k západným štandardom
Zdroj: Pavol Funtál

Začali sme rekonštrukciu Mosta SNP. Počtom metrov, ktoré opravíme, to nie je v kontexte iných letných opráv nič výnimočné. Táto oprava je však pre Bratislavu veľmi symbolická. Most SNP opravujeme po 45 rokoch. 45 rokov sa vozovka len plátala, komplexná oprava sa odkladala, a preto most vyzeral tak, ako vyzeral.

Opravu Mosta SNP beriem osobne. S prípravou rekonštrukcie sme začali pred takmer dvomi rokmi. Riešili sme zastávku MHD, nové nátery, grafiti, privádzače. A riešili sme aj vozovku a lávky. 40 rokov odkladania sa však, samozrejme, prejavilo – most bol v žalostnom stave a oprava je extrémne náročná – časovo aj technologicky. Mechanizmy sa po moste môžu pohybovať len v presne stanovených pozíciách, aby sa most nepreťažoval, úpravy oceľovej mostovky po odstránení asfaltu si tiež vyžadujú veľmi špecifické podmienky, aby nedošlo k ich poškodeniu. A, samozrejme, nikdy neviete, čo pod starým asfaltom nájdete.


Viacero ľudí nás pred rekonštrukciou varovalo, pretože bolo jasné, že to bude projekt na niekoľko týždňov, možno až mesiacov. A všetci vieme, že Most SNP je jedna z hlavných dopravných tepien v meste a jej upchatie spôsobí veľké problémy v doprave.


Napriek tomu som do toho išiel. Aj s rizikom, že sa mi bude vďaka intenzívnym myšlienkam šoférov dva mesiace výdatne štikútať. Na druhej strane, som presvedčený, že ľudia tej oprave rozumejú. Rozumejú, že takéto veci nesmieme odkladať, rozumejú, že veľké množstvo rozkopaných ciest počas prázdnin znamená veľké množstvo kilometrov opravených ciest na jeseň. Tak ako to bolo aj minulý rok a ako to bude až dovtedy, kým všetky cesty v správe hlavného mesta nebudú hotové.


Keď dokončíme Most SNP vrátane peších lávok, konečne po desaťročiach bude symbol nášho mesta v stave, aký si zaslúži. A zaslúžime si ho aj my. A každým opraveným kilometrom cesty sme bližšie k štandardu, ktorý je v roku 2017 štandardom v každom normálnom meste. Pretože keď sa len nekecá, tak sa aj dá.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.