17.07.2017, 00:00

Macronov lesk sa rýchlo stráca

Project Syndicate

Macronov lesk sa rýchlo stráca
Zdroj: Reuters

Emmanuel Macron sa teší z víťaznej série. V rámci jedného roka sa z neskúseného politického nováčika bez podpory establišmentu stal prezident Francúzskej republiky a líder novovytvorenej politickej strany s pôsobivou parlamentnou väčšinou. Môže v tomto trende pokračovať?

Macron za svoj nedávny úspech vďačí nielen šťastiu, ale aj schopnosti chopiť sa šance. Pre voličov, ktorí boli nedôverčiví voči vládnucim stranám, dokázal ponúknuť príťažlivú alternatívu bez toho, aby sa museli posúvať ku krajom politického spektra. Vybudoval si imidž bystrého rivala populistov. Macronov hospodársky program bezchybne odpovedal na viac ako desaťročie analýz chorôb sužujúcich francúzsku ekonomiku. Zaviazal sa, že uvoľní skostnatený trh práce a zníži nadbytočnú a podnikanie brzdiacu daňovú záťaž. Taktiež sa zaviazal, že zmenší rozbujnenú byrokraciu, ktorá v súčasnosti stojí až 57 percent HDP ročne, uvoľnením regulácií a racionalizáciou zastaraného sociálneho systému.

Po voľbách Macron ostal verný svojej reputácii čerstvého vetra, keď zostavil vládu z mladých ľudí z rôznych odvetví – azda i neskúsených, ale nadšených a inteligentných. Tí, ktorí dlhodobo oplakávali ekonomický úpadok Francúzska, nechceli veriť zázraku, ktorý sa odohrával pred ich očami.

Ale veľké očakávania často predchádzajú veľké sklamanie. Prvé signály vysielané Macronovou vládou sú znepokojivé. Kým príprava reformy pracovného trhu prebieha hladko a mohla by byť zavedená už v septembri, vládny makroekonomický program predstavený premiérom Édouardom Philippom je vážnym sklamaním.

Philippe ohlásil, že plánuje znížiť vládne výdavky iba o tri percentá HDP počas piatich rokov. Odložil niekoľko dôležitých prorastových daňových úľav, niektoré až na koniec súčasného funkčného obdobia do roku 2022. O pár dní neskôr zmenil Macron rétoriku a niektoré úľavy zaradil do programu skôr.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.