StoryEditor

Bush a Putin - od duševnej spriaznenosti k hlbokým rozporom

06.06.2007, 15:14
Autor:
SITASITA
Šesť rokov po prvom stretnutí a údajnej duševnej spriaznenosti čaká vo štvrtok amerického prezidenta Georgea W. Busha a jeho ruského kolegu Vladimira Putina náročný rozhovor na summite G8 v Nemecku.

Bushovo blízke priateľstvo s Putinom bolo základom americko-ruských vzťahov od summitu v Slovinsku v júni 2001, kde Bush vyhlásil: "Vcítil som sa do jeho duše." Ostrý spor, týkajúci sa amerických vojenských plánov v Európe a demokratického deficitu v Rusku, zatienil scénu priateľských vzťahov prezidentov Georgea a Vladimira, ktorí sa pripravujú na stretnutie na summite G8 v nemeckom Heiligendamme.
Dôvera ochabuje a rozpor pre plánované vybudovanie amerického protiraketového štítu v Českej republike a Poľsku každý deň naberá na intenzite. Tesne pred summitom Putin varoval, že Rusko by na umiestnenie štítu mohlo zareagovať namierením nukleárnych rakiet na ciele v Európe, čo sa nestalo už od čias studenej vojny. "Studená vojna sa vracia," vyhlásil.
Putin, ktorého krajina po injekcii ropných dolárov získala nové sebavedomie, nedávno označila politiku Bieleho domu za imperialistickú, kolonialistickú a arogantne "unilaterálnu". Bush síce trvá na spolupráci s Ruskom, no v utorok napadol Putinovo "vykoľajenie" demokratických reforiem. Zároveň prisľúbil, že bude pokračovať v presadzovaní protiraketového štítu, ktorý údajne nie je namierený proti Rusku. Obaja rivali však stále komunikujú.
Okrem štvrtkového rokovania na summite sa lídri opäť stretnú o tri týždne v menej formálnej atmosfére Bushovho rodinného sídla v Kennebunkporte v americkom štáte Maine. Prezidenti, ktorým v roku 2008 končí ich druhé funkčné obdobie, však možno obnovia svoje vrelé vzťahy, keďže Bush sa rád žoviálne rozhovorí o svojom "priateľovi Vladimirovi". Pozorovatelia poukazujú na neobvyklú symetriu prezidentských úradov dvoch navonok veľmi rozdielnych mužov. Obaja sa definovali jednostranným vyhlásením vojny proti "terorizmu", ktoré kritici označujú za pošliapanie ľudských práv - Putin v Čečensku a Bush v reakcii USA na útoky z 11. septembra 2001. Obaja sú známi mačistickou rétorikou a obaja presadzovali silné právomoci prezidenta, hoci Putin na značne extrémnejšej úrovni.
Priateľské rozhovory však sotva preklenú rozširujúcu sa trhlinu medzi Východom a Západom. Okrem sporu o protiraketový štít je Putin "na nože" s Európskou úniou pre otázku exportu energií a obchodu a taktiež ho obviňujú zo zastrašovania prozápadne orientovaných postsovietskych republík ako napríklad Gruzínsko. Putinovo stretnutie s britským premiérom Tonym Blairom na summite G8 zasa poznačí britská žiadosť o vydanie bývalého agenta KGB Lugového, ktorý bol obvinený z toho, že v Londýne rádioaktívnymi látkami otrávil ďalšieho bývalého agenta Litvinenka. Obe strany sa však zhodli na tom, že tieto problémy je potrebné otvorene prerokovať.
"Ide o to, že prezident Putin robí niektoré rozhodnutia a prezident Bush sa ho na tieto rozhodnutia veľmi otvorene pýta," vyhlásil minulý týždeň poradca prezidenta Busha pre národnú bezpečnosť Steve Hadley. Hovorca Kremľa Peškov zase vyhlásil: "Otvorene vyjadriť obavy neznamená krízovú situáciu. Prezident Putin si vždy vysoko vážil otvorenosť prezidenta Busha."

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
19. máj 2024 14:32