Podporovateľ Jimmyho Laia máva britskou vlajkou pred magistrátnym súdom v Hongkongu. FOTO: Reuters
StoryEditor

V Hongkongu sa začal tretí proces s prodemokratickým aktivistom Jimmym Laiom

18.12.2023, 08:14
Autor:
TASRTASR

Jimmy Lai je jedným z najznámejších aktivistov hongkonského prodemokratického hnutia, ktoré miestne úrady de facto potlačili.

V bývalej britskej kolónii Hongkong sa v pondelok začal proces so 76-ročným mediálnym magnátom a prodemokratickým aktivistom Jimmym Laiom. Na základe kontroverzného zákona o národnej bezpečnosti, ktorý Peking prijal v roku 2020 po masívnych prodemokratických protestoch, je Lai obvinený z niekoľkých prípadov „spolupráce so zahraničnými silami“, informovali agentúry AFP a DPA.

Ako informoval redaktor AFP, Lai sa pri príchode na súd v mestskej časti West Kowloon usmieval a zamával čakajúcim novinárom a zvedavcom.

Podporoval masové protesty

Lai je jedným z najznámejších aktivistov hongkonského prodemokratického hnutia, ktoré miestne úrady de facto potlačili.

V júni 1995 založil bulvárne noviny Apple Daily, ktoré podporovali masové prodemokratické protesty v roku 2019. Ich vydávanie bol nútený ukončiť v júni 2021 po tom, čo údajne porušili spomínaný zákon o národnej bezpečnosti.

Lai už bol predtým odsúdený na dva tresty odňatia slobody (naposledy v decembri 2022) a vo väzení je už tri roky. V prípade uznania za vinného v treťom, viackrát odloženom procese mu hrozí doživotné väzenie.

USA a Veľká Británia vyzvali bezprostredne pred začiatkom procesu na okamžité prepustenie Jimmyho Laia. Britský minister zahraničných vecí David Cameron označil proces za pokus obmedziť slobodu prejavu a zhromažďovania. "Vyzývam úrady v Hongkongu, aby zastavili trestné stíhanie a prepustili Jimmyho Laia," povedal Cameron.

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller uviedol, že zásahy proti slobode tlače podkopali demokratické inštitúcie v Hongkongu a poškodili jeho povesť ako medzinárodného obchodného a finančného centra. Zároveň vyzval tamojšie úrady, aby prepustili Laia a všetkých tých, ktorí boli zadržaní, „pretože bránili svoje práva“.

Zákon proti prodemokratickej opozícii

Zákon o národnej bezpečnosti je zameraný na prodemokratickú opozíciu a aktivity, ktoré Čína považuje za podvratné, separatistické, teroristické alebo konšpiračné. Za posledné tri roky ho úrady spolu s ďalšími zákonmi využili ako zámienku na trestné stíhanie najmenej 28 novinárov a obhajcov slobody médií v Hongkongu.

Od 1. júla 1997 je Hongkong opäť súčasťou Číny a riadi sa podľa princípu „jedna krajina, dva systémy“, ktorý mal zaručovať jeho obyvateľom vysoký stupeň autonómie a mnohé slobody po dobu 50 rokov. Od prijatia bezpečnostného zákona však mnohí hovoria o „jednej krajine, jednom systéme“, konštatuje agentúra DPA.

01 - Modified: 2024-05-15 22:50:34 - Feat.: - Title: Putin pricestoval na návštevu Číny, bude rokovať o spolupráci a podpore. Kremeľ chce riešiť aj Ukrajinu 02 - Modified: 2024-05-15 22:46:46 - Feat.: - Title: USA a Čína prvýkrát viedli rozhovory o umelej inteligencii. Washington kritizuje ako Peking pracuje s AI 03 - Modified: 2024-05-15 20:01:31 - Feat.: - Title: V Ženeve prebehli prvé rokovania o umelej inteligencii medzi USA a Čínou, Washington má obavy zo zneužitia 04 - Modified: 2024-05-15 17:53:59 - Feat.: - Title: Čína nepotvrdila účasť na konferencii o Ukrajine, povedala švajčiarska prezidentka 05 - Modified: 2024-05-15 11:28:03 - Feat.: - Title: Odvážny experiment po čínsky. Štát zvažuje, že prinúti miestne vlády skúpiť nepredané byty
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
16. máj 2024 03:19