Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.07.2014, 00:00

Širokému ide jackpot

Tučný 30-miliónový tender, ktorý vymyslel Pavol Paška, mal dve súťažné podmienky. Víťaz by mal mať meno Juraj. A priezvisko Široký. Tieto dve podmienky splnil len jeden uchádzač. Juraj Široký.

Majiteľ Váhostavu a Paškov kamarát sa tým dostal k zaujímavej zákazke – k novej etape rekonštrukcie Hradu za 26 miliónov eur. Samozrejme, súťažné podmienky z prvého odseku tohto komentára boli formulované trochu inak. Konkrétne: uchádzač mal mať skúsenosti s rekonštrukciou hradu, ktorý je na kopci. A mal mať za sebou aspoň jednu podobnú zákazku s rozpočtom 30 miliónov eur. Čo splnil len Váhostav, ktorý Bratislavský hrad prerába od roku 2008.

Paška sa s prihrávkou Širokému veľmi netrápil. Žiadne maskovanie, žiadna hra na skutočnú súťaž... Do podmienok sa natvrdo vpísalo meno víťaza. Možno to bude tým, že Paška vyštudoval marxisticko-leninskú filozofiu v kombinácii s marxisticko-leninskou estetikou. Preto jeho tender nevyzerá ani múdro, ani pekne. Ale – hrá sa na výsledok, nie na efekty. A výsledky sú pre Širokého skvelé.

Širokého Váhostav pred dvoma rokmi doplatil na finančnú krízu. A na to, že po roku 2010 nevládli jeho priatelia zo Smeru. Váhostav mal problémy so splácaním úverov. A musel masovo prepúšťať. Obrat prišiel až po voľbách 2012. Dokonca väčší, ako sa pôvodne čakalo.

Paška po voľbách vyhlásil, že na Hrad prihodí „len“7 miliónov eur. Nie viac. Pretože treba šetriť. Plánovaná „jazdiareň, baroková záhrada a podzemné parkovisko, nepripadajú do úvahy“, posťažoval sa smutný Paška. Jeho smútok však v decembri pominul. Na Hrad sa našlo nie 7, ale 26 miliónov eur. A v zmluve s Váhostavom sa dočítame, že stavať sa bude: baroková záhrada, zimná jazdiareň a podzemná parkovacia garáž.

A keď to bude hotové, zrejme príde na rad podzemná záhrada...

Ospravedlnenie

Dňa 30. júla 2014 sme v tomto komentári „Širokému ide jackpot“ uviedli, že podmienkou tendra na rekonštrukciu Bratislavského hradu mať za sebou aspoň jednu podobnú zákazku s rozpočtom 30 miliónov eur splnil len jeden uchádzač, Váhostav, neskorší úspešný uchádzač v tendri. V skutočnosti podmienky súťaže splnili štyria uchádzači a o úspešnom uchádzačovi sa rozhodlo podľa najnižšej ponuky ceny v elektronickej aukcii. Z článku však vyplýva, že predmetnú zákazku Pavol Paška „prihral“ Jurajovi Širokému zo spoločnosti Váhostav a že nešlo o skutočnú súťaž. Za nepravdivé výroky sa Pavlovi Paškovi ospravedlňujeme. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.