Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.02.2014, 00:00

Úvery „na dračku“

Takto to vidím ja

Vlani išli úvery „na dračku“. Banky požičali v roku 2013 obyvateľstvu vo forme nových úverov až 6,5 miliardy, čo bolo medziročne viac o vyše 23 percent. Vo forme nových spotrebných úverov požičali banky retailovým klientom 1,6 miliardy eur, čo bolo medziročne viac o takmer 17 percent. Prostredníctvom nových úverov na bývanie poskytli bankové domy obyvateľstvu 4,7 miliardy s medziročným nárastom o takmer 28 percent. Dopyt bol najvyšší v predvianočnom období, teda počas posledného štvrťroka 2013.

Slovenský bankový sektor evidoval na konci roka 2013 stav úverov pre obyvateľstvo na úrovni 19,6 miliardy a medziročne prišlo k jeho nárastu o takmer 10 percent. Na každého obyvateľa pripadala úverová suma 3620 eur, čo bolo o 327 eur viac ako predvlani. Hoci stav úverov obyvateľstva narastá rýchlejším tempom ako stav vkladov, v bankách máme čoraz viac peňazí uložených ako z nich požičaných. Na 100 eur vložených pripadá 79 eur z banky klientom požičaných.

O úver žiadajúcim Slovákom prial uplynulý rok aj z hľadiska úrokových sadzieb. Priemerná úroková sadzba na novoposkytnutých úveroch bola nižšia o takmer – 0,6 p. b. oproti priemeru z roka 2012.

Slováci boli vlani zároveň disciplinovanejší pri splácaní svojich úverových záväzkov. Podiel zlyhaných úverov pre obyvateľstvo predstavoval v závere roka 2013 úroveň štyroch percent, čo bolo o – 0,2 p. b. menej ako na sklonku roka 2012.

Bývanie je najčastejším dôvodom, prečo ideme do banky a požiadame o úver. V prípade úverov na bývanie ide zväčša o kúpu alebo väčšiu rekonštrukciu bývania. Po spotrebných úveroch zase siahame kvôli drobnejším úpravám bytov či domov alebo kvôli nákupu zariadenia a spotrebičov. Po novom úvere často siahame však aj preto, aby sme si ním výhodne refinancovali nejaký iný už existujúci dlh, prípadne aby sme si prostredníctvom neho spojili viac úverov do jedného prehľadnejšieho.

Eva Sadovská, analytička Poštovej banky

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.